Tarptautinė mokslinė konferencija „Reformacija ir lituanistika“ Kėdainiuose

2017 m. rugsėjo 25–26 d. Kėdainiuose (viešbutyje ,,GRĖJAUS NAMAS“, Didžioji g. 36) vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Reformacija ir lituanistika“, skirta reformacijos 500 metų jubiliejui paminėti.

Vienam svarbiausių Europos istorijos procesų skirta konferencija – puiki proga kelti esminius klausimus: ar Reformacija įsitvirtino tose šalyse ar regionuose, kurie jau tuomet buvo pažangiausi, kiek pati Reformacija lėmė ir lemia šalių, kuriose laimėjo, išsivystymą ir  inovatyvumą; ką Reformacija Lietuvoje ir kitose šalyse pakeitė, ko nepakeitė ir pakeisti negalėjo ir kt. Konferencija organizuojama pagal ES SF finansuojamą projektą „Užsienio baltistikos centrų ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimas“ (Nr. 09.3.1-ESFA-V-709-01-0002). Projektą vykdo Vilniaus universitetas kartu su partneriais – Lietuvos edukologijos universitetu, Vytauto Didžiojo universitetu, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu.

Konferencijos metu bus svarstoma, kuriose valstybės, visuomenės ir kultūros gyvenimo srityse Reformacijos poveikis buvo didžiausias; kokia buvo Reformacijos įtaka kraštams, kuriuose protestantizmas viešpataujančia religija netapo; kokią reikšmę Reformacija turėjo lituanistikai – Lietuvos valstybės, visuomenės, kultūros, kalbos, istorijos ir literatūros raidai, tyrimams bei sklaidai šalyje ir užsienyje; kuo skyrėsi ir kuo panašus buvo Lietuvos ir kitų Europos kraštų protestantizmas ir protestantai; galiausiai kokią vietą Reformacija ir jos paveldas užima šiuolaikiniame mokykliniame ir užmokykliniame švietime.

Kviečiame konferencijoje, kuri įvyks viename iš svarbiausių Reformacijos ir lituanistikos židinių Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje – Kėdainiuose, – įvairių sričių mokslininkus diskutuoti šiomis temomis:

–        Reformacijos poveikis visuomenės raštingumui (socialiniai, lyties aspektai) ir skaitymo kultūrai;
–        Reformacijos įtaka švietimo sistemų transformacijai ir kitoms kultūrinėms inovacijoms;
–        protestantiškasis švietimas Lietuvoje ir kitose šalyse;
–        Reformacijos poveikis įvairių šalių kultūros, kalbos, istorijos ir literatūros plėtrai bei tyrimams;
–        Reformacijos įtaka lituanistikos plėtrai Lietuvoje XVI–XVIII a.;
–        Reformacijos poveikis lituanistikos plėtrai bei sklaidai kitose šalyse XVI–XVIII a.;
–        Reformacijos asmenybės ir socialinės grupės bei lituanistika;
–        Reformacijos ir protestantizmo istorijos nušvietimas Lietuvos ir kitų šalių istorijos, kalbos ir literatūros vadovėliuose bei kitose mokymo (-si) priemonėse: panašumai ir skirtumai;
–        Kėdainiai – išskirtinis lituanistikos centras.

Kvietimas ir dalyvio anketa pridedama.

Projekto dalies vadovė Jurga Trimonytė Bikelienė.

www.leu.lt