Lietuvos ambasadoje Berlyne balandžio 27 dieną istorikė Ingė Lukšaitė pristatė savo vokiškai išleistą studiją

„Reformacija Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Mažojoje Lietuvoje: XVI a. trečias dešimtmetis – XVII a. pirmas dešimtmetis“.  Ambasadoje taip pat buvo atidaryta Vokiečių kultūros forumo Rytų Europoje parengta keliaujanti paroda apie Reformaciją LDK, Lenkijoje ir Prūsijoje.

Vakaro svečius pasveikino ambasados patarėjas Viktoras Gudavičius. Jis pažymėjo, kad Reformacijos paskatinta knygų leidyba, lietuvių kalbos studijos prisidėjo prie lietuvių ir vokiečių tautų suartėjimo. Renginio svečiams jis parodė 1868 m. Halėje atspausdintą lietuvišką Bibliją, kurią naudojo pastoriai Prūsijos lietuviškose parapijose. Bibliją ambasadai paskolino Vokietijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Alfredas Hermannas.

Vokiečių kultūros forumo Rytų Europoje vadovas Heraldas Rothas papasakojo, kad Reformacijai skirta keliaujanti paroda šiuo metu eksponuojama Gdanske, o šiemet bendradarbiaujant su Vokietijos ambasada Lietuvoje ją tikimasi išversti ir į lietuvių kalbą. Leipcigo universiteto leidyklos direktorius Geraldas Dieseneris džiaugėsi, kad I. Lukšaitės studija buvo plačiai pristatyta Leipcigo knygų mugėje ir sudarė galimybę su lietuvių tyrimais susipažinti Vokietijos mokslininkams.

Habil. dr. Ingė Lukšaitė savo pranešime atskleidė svarbiausius Reformacijos bruožus LDK ir Prūsijoje. Ji pabrėžė išskirtinę religinę toleranciją Lietuvoje, kuri skatino švietimą, debatų kultūrą, knygų leidybą. Anot mokslininkės, religinės grupės konkuravo savo kultūrine veikla, vengdamos smurto. Pranešime ji pristatė ir baltų paplitimą Rytų Prūsijoje XVI a., Radvilų giminės reikšmę Reformacijai LDK.

Reformacijos 500 metų jubiliejui skirtą renginį Lietuvos ambasada Vokietijoje surengė bendradarbiaudama su Vokiečių kultūros forumu Rytų Europoje. Parodą ambasadoje lankytojai galės išvysti iki gegužės 12 d.

www.urm.lt