Aukštaitijos regiono evangelinio tikėjimo krikščionys, švęsdami Reformacijos 500 metų jubiliejų, gegužės 13 d. keliavo Reformacijos takais maršrutu Utena-Vyžuonos-Svėdasai-Salamiestis-Biržai-Papilys-Astravas-Biržai. Ekskursiją Anykščių, Ukmergės, Jonavos bei kitų Aukštaitijos evangelinių bažnyčių tikintiesiems vedė istorikas docentas dr. Deimantas Karvelis. Visos kelionės metu keliautojai klausėsi įdomių istorijų apie Radvilas – garsią LDK didikų giminę. Radvilos buvo viena turtingiausių giminių Europoje. Nuo 1547 m. Radvilos, vieninteliai iš Lietuvos didikų giminių, turėjo Šventosios Romos imperijos kunigaikščių titulą. Ekskursijos metu tikintieji artimiau susipažino su Biržų linijos Radvilų giminės atšaka, kurios pradininkas buvo Mikalojus Radvila Rudasis (1512–1584).          

Kelionės pradžioje ekskursantai aplankė Vyžuonų miestelį, kuris Reformacijos laikais priklausė Radvilų giminei. XVI–XVII a. Vyžuonose kelis dešimtmečius vyko kovos tarp katalikų ir evangelikų reformatų. Radvilos taip pat valdė Svėdasų dvarą. Apie 1574 m. Svėdasuose Radvilos Juodojo rūpesčiu buvo pastatyta evangelikų reformatų bažnyčia. Ekskursijos gidas D. Karvelis įdomiai pasakojo apie Svėdasuose vykusias Kristupo Radvilos Perkūno šermenis ir kitus evangelikams svarbius įvykius. Svėdasuose Aukštaitijos evangeliniai krikščionys aplankė Svėdasų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią ir grafų Marikonių statytą koplyčią–mauzoliejų.

Keliautojai lankėsi Salamiestyje, kuris Radvilų dinastijos klestėjimo laikais buvo vienas iš Reformacijos centrų. Salamiestis priklausė kunigaikščiams Radviloms. Jų įkurti reformatų maldos namai minimi 1673 m. inventoriuje. Ekskursantams Salamiesčio evangelikų reformatų bažnytėlės duris atrakino Biržų evangelikų reformatų kunigas Rimas Mikalauskas. Nedidukėje bažnytėlėje tikintiesiems buvo smagu klausytis ne tik D. Karvelio ir R. Mikalausko pasakojimų apie kadaise buvusius šlovingus reformacijos laikus, bet ir patiems šlovinti Viešpatį. Giesmes giedoti padėjo A. Gervė iš Utenos ir J. Grunda iš Ignalinos.

Biržų rajone ekskursantai aplankė Karvės olą ir Kirkilų apžvalgos bokštą. Aukštaitijos regiono tikinčiuosius karstinė smegduobė nustebino savo 12,6 metrų gyliu, o Kirkilu apžvalgos bokštas – karstinių ežerėlių grožiu ir nuo 32 metrų aukščio bokšto atsiveriančiais vaizdais.

Su didžiausiu susidomėjimu Aukštaitijos regiono tikintieji klausėsi kelionės vadovo D. Karvelio pasakojimo apie Radvilų giminę Biržų krašto muziejuje, kuris įsikūręs Biržų pilies kunigaikščių Radvilų reprezentaciniuose rūmuose. Papilio miestelyje evangeliniai krikščionys aplankė evangelikų reformatų bažnyčią ir 1907 m. statytą mūrinį mokyklos pastatą, kuriame nuo 1915 m. trejus metus mokytojavo poetas Kazys Binkis. Ekskursijos pabaigoje keliautojai pasivaikščiojo po Astravo dvaro sodybą. Astravo rūmus Širvėnos ežero pusiasalyje pastatė grafai Tiškevičiai. Paskutinis turistinis objektas, kurį apžiūrėjo Aukštaitijos evangelinių bažnyčių tikintieji, buvo Biržų evangelikų reformatų bažnyčia, kurią aprodė ir apie jos parapijos tikinčiųjų veiklą pasakojo šios evangelikų reformatų bažnyčios kunigas R. Mikalauskas.

Aukštaitijos krašto evangelinių bažnyčių tikintieji iš ekskursijos grįžo pavargę, bet su puikia nuotaika. Buvo smagu po Aukštaitiją pakeliauti  ir daug nuostabių dalykų sužinoti.

 Anykščių krikščionių evangelikų bažnyčios vadovė Birutė Venteraitienė

Daugiau nuotraukų rasite Facebook’e